Zupa ogórkowa z czosnkiem

Tagi:

Zupa ogórkowa z czosnkiem to chyba jedna z najczęściej przygotowywanych zup poza pomidorową i rosołem w moim domu. Ugotowana na bazie domowych ogórków kiszonych, z odrobiną czosnku smakuje rewelacyjnie. Dlatego na koniec lata zazwyczaj staram się przygotować zapas ogórków do zup, sałatek i innych pyszności.

Zawsze zastanawiam się jak to jest, że mój mąż tak bardzo nie lubi czosnku, a w pewnych potrawach nie potrafi go wychwycić swoimi kubkami smakowymi. Może to połączenie kwaśnych ogórków z czosnkiem uśpiło jego czujność 🙂

Kiedy tylko  temperatura spada i zaczyna się jesienna pogoda, odstawiam do następnego lata przepisy na chłodniki i zaczynam gotować zupy typu ogórkowa, pomidorowa  a później sycące i rozgrzewające zupy gulaszowe. Robiłyśmy już z Agatką zupę ogórkową z małosolniaków i ogórkową z wędzonym łososiem, ale nie ma to jak klasyka i tradycja. Zawsze do nich wracamy i zawsze smakują tak samo.

Składniki:

 • 1,5 litra bulionu warzywno- drobiowego
 • 2 liście laurowe
 • 2 ziela angielskie
 • pęczek koperku
 • 4-5 łyżek śmietany 18 %
 • 2 ząbki czosnku
 • 7-8  mniejszych ziemniaków
 • 400 g ogórków kiszonych (waga po odsączeniu)
 • kawałek selera (korzeń)
 • 2 marchewki
 • kawałek pora (część zielona)

Przygotowanie:

 1. Do bulionu wkładamy umytą część pora, obrane marchewki i kawałek selera. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem.
 2. Ziemniaki obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy do bulionu.
 3. Czosnek obieramy i bardzo drobno kroimy. Wrzucamy do gotującej się zupy.
 4. Ogórki ucieramy na tarce o dużych oczkach i dodajemy do zupy kiedy ziemniaki będą już prawie miękkie.
 5. Gotujemy jeszcze około 5 minut.
 6. Odlewamy nieco zupy do osobnej miseczki i mieszamy ze śmietaną. Dopiero tak przygotowaną śmietankę  dodajemy do reszty zupy ciągle mieszając.
 7. Na  koniec dodajemy drobno posiekany koperek.

zupa ogórkowa z czosnkiem

Zobacz też

8 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *