Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa

Tagi:

Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa to wariacja na temat klasyka kuchni polskiej,  czyli zupy ogórkowej z ziemniakami. Do jej przygotowania warto wykorzystać kiszone ogórki dobrej jakości, niekoniecznie domowe, ale na pewno sprawdzone. Podsmażone na maśle nadają zupie doskonałego aromatu, chociaż kiedy zależy nam na czasie, można pominąć ten krok i dodać je do zupy zaraz po starciu na tarce.

Pyszna zupa ogórkowa z ziemniakami nie musi być przygotowywana na wywarze mięsnym. Wszystkim, dla których ogórkowa musi być na żeberkach, polecam inny nasz przepis tutaj. Smacznego!

Zupa ogórkowa z ziemniakami:

 • 0,5 kg kiszonych ogórków
 • 3-4 ziemniaki
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • kawałek pora (biała lub jasnozielona część)
 • 3 ząbki czosnku
 • 1 l wody
 • 2 kostki Bulionu warzywnego Winiary
 • 1/4 szklanki śmietanki
 • 2-3 łyżki masła
 • 3-4 ziarenka ziela angielskiego
 • 2 liście laurowe
 • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki lub koperku
 • opcjonalnie: sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

 1. Ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i seler obieramy, kroimy w kostkę. Przekładamy warzywa do garnka, zalewamy wodą, zagotowujemy. Dodajemy kostki bulionu, liście laurowe, ziele angielskie, nieobrane ząbki czosnku i kawałek pora, gotujemy 15-18 minut.
 2. W tym czasie ogórki ścieramy na tarce lub mielimy w maszynce, odciskamy z soku (ale go nie wylewamy), podsmażamy na maśle kilka minut, od czasu do czasu mieszając.
 3. Do garnka z zupą dodajemy podsmażone ogórki, dolewamy odciśnięty wcześniej sok, mieszamy i zagotowujemy. Ważne, aby dodać ogórki do zupy, kiedy pozostałe warzywa są już miękkie (jeśli dodamy je wcześniej, warzywa pozostaną twarde).
 4. Zestawiamy zupę z kuchenki, zabielamy śmietanką. W razie konieczności doprawiamy zupę solą i pieprzem. Przed podaniem posypujemy świeżo posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.

Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa – niezawodny przepis

Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa – jak zrobić, żeby wyszła?

Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa – sprawdzony przepis

Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa – smaczny przepis

Zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa – popularny przepis

Jak zrobić zupę ogórkową z ziemniakami bez mięsa

Jak ugotować zupę ogórkową z ziemniakami bez mięsa

Smaczna zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa

Prosta zupa ogórkowa z ziemniakami bez mięsa

Prosty przepis na zupę ogórkową z ziemniakami bez mięsa

Kiszonki są pyszne i zdrowe – zobacz jak przygotować domowe ogórki kiszone. A jeśli szukasz innych przepisów na zupy z kiszonymi warzywami, zobacz na przykład te:

Zobacz też

7 Comments

 • Brygida napisał(a):

  Śliczne warzywa.i cudowne,kolorowe zupy w ładnie i gustownie urządzonych wnętrzach,bardzo lubię czytać wasz blog i się nim wielokrotnie inspirować i zachwycać w moim gotowaniu ,życzę miłego weekendu 🙂

 • Dorota napisał(a):

  Wczoraj ugotowałam tę zupę, tylko nie dodałam kostek bulionowych. Jest bardzo smaczna. Na pewno będę wracać do tego przepisu 🙂

 • Ewa napisał(a):

  Swietny przepis, zupa jak u mamy;) czesto bedzie goscic u nas na stole, pozdrawiam:)

 • Joanna napisał(a):

  Ziemniaki ugotowały się szybciej niż marchewka i reszta jarzyn, więc były rozgotowane, co mi nie pasowało. Wydaje mi się, że ziemniaki powinno się wrzucać jakieś 10 minut po wrzuceniu marchewki i innych warzyw, pozdrawiam.

  • Agata napisał(a):

   Ziemniaki rzeczywiście gotują się szybciej niż marchewka czy pietruszka, ale są pokrojone w większą kostkę. Ja zazwyczaj wrzucam warzywa razem i wszystko jest ok. Oczywiście można wrzucić ziemniaki później, wiele zależy też od ich rodzaju, niektóre szybko się gotują i rozpadają.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *