Zupa pieczarkowa z lanymi kluseczkami

Tagi: ,

Zupa pieczarkowa ostatnio w moim domu najczęściej występuje w postaci kremu. Ale tym razem przygotowałam ją w wersji tradycyjnej, za to z lanymi kluseczkami, które od jakiegoś czasu są w moim domu bardzo na topie, właściwie od momentu, kiedy poznałam najprostszy przepis na nie. Jajko, kopiasta łyżka mąki, szczypta soli, finito. Ciasto jak marzenie, leje się czasem nawet kilka razy w tygodniu do przeróżnych moich zup, bo dzieci lane kluski kochają i koniec.

Moja zupa pieczarkowa jest nie tylko z lanymi kluskami, ale też z ziemniakami. Jeśli dla Was jest to zaskakujące połączenie, możecie ziemniaki pominąć w przepisie, zwiększając ilość pieczarek o kilka sztuk. Taka zupa pieczarkowa z ziemniakami zawsze przypomina mi moją ulubioną zupę grzybową ze świeżych grzybów leśnych, do której też zawsze dodaję ziemniaki i której nie mogę się już doczekać, choć na wyprawę do lasu po grzyby jeszcze jest zdecydowanie za wcześnie.

Jeśli macie pod ręką świeży estragon, koniecznie dodajcie jego gałązkę do gotującej się zupy. Doda jej świeżego aromatu.

zupa pieczarkowa_IMG_6451

Składniki:

 • 400g świeżych pieczarek
 • 1 l wywaru warzywnego
 • młoda cebula
 • łyżka masła
 • marchewka
 • 3 ziemniaki
 • jajko zerówka lub jedynka (u mnie tradycyjnie od zielononóżki kuropatwianej)
 • łyżka mąki „z górką”
 • sól morska
 • pół pęczka natki pietruszki
 • pół szklanki kwaśnej śmietany 18%
 • łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

 1. Cebulę drobno siekam, podduszam w rondlu na maśle około 5 minut, na małej mocy płyty.
 2. W tym czasie pieczarki oczyszczam i kroję w kawałki. Dodaję do rondla z podduszoną cebulką pieczarki, duszę jeszcze 10 minut pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając.
 3. W tym czasie obieram marchewkę i ziemniaki i kroję w kostkę. Wywar podgrzewam, podlewam nim pieczarki, dodaję do rondla marchewkę i ziemniaki, doprawiam solą, gotuję 15 minut.
 4. Chwilę przed końcem gotowania przygotowuję ciasto na lane kluski. Jajko wbijam do kubeczka, dodaję kopiastą łyżkę mąki i szczyptę soli. Mieszam energicznie do uzyskania jednolitej masy. Wylewam ciasto na lane kluski do gotującej się zupy, mieszam, gotuję chwilę od wypłynięcia kluseczek na powierzchnię.
 5. Odstawiam rondel z płyty, dodaję śmietanę zahartowaną odrobiną zupy i sok z cytryny. Nalewam na talerze i posypuję dużą ilością grubo siekanej natki pietruszki. Smacznego!

lane kluseczki

pieczarki_IMG_6378

pieczarkowa_IMG_6421

pieczarkowa_okIMG_6409

Wszystkim wielbicielom pieczarek i zup pieczarkowych polecam:

 zupa pieczarkowa ze świeżym estragonem

kremowa zupa pieczarkowa

zupa pieczarkowa z paluchami z ciasta francuskiego

krem z suszonych pieczarek z gorgonzolą

zupa pieczarkowa z papryką na wynos

krem z brokułów z faszerowanymi kapeluszami pieczarek

Zobacz też

2 Comments