Zupa szczawiowa z jajkiem i chrupiącym boczkiem

Tagi:

Moja rodzina uwielbia zupy, w tym te o zdecydowanych smakach, jak zupa szczawiowa – kwaśna i pyszna.

Do tej pory nie eksperymentowałam z tą zupą i zawsze robiłam ją po prostu z jajkiem, ale jakiś czas temu wpadłam na pomysł podania jej jeszcze z plasterkami chrupiącego boczku. Smakuje rewelacyjnie. Jajko, boczek i szczaw to zdecydowanie trafione połączenie. Dobrze jeśli boczek będzie cieniutki, wówczas nie zatonie nam od razu w talerzu zupy.

Zupa szczawiowa jest bardzo prosta w przygotowaniu, zwłaszcza jeśli macie w piwniczce zapas szczawiu w słoiczkach. Jeśli chcecie przygotować zupę szczawiową ze świeżego szczawiu, to planujcie zakup lub zbiory najlepiej tego samego dnia, bo liście szczawiu nie nadają się do dłuższego przechowywania.

Zupę szczawiową należy spożywać w rozsądnych ilościach ponieważ liście szczawiu zawierają szczawian potasu.

Składniki:

  • 1 litr bulionu ( warzywny lub drobiowy)
  • 2 pęczki świeżego szczawiu
  • 5 ziemniaków
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • 150 g boczku wędzonego

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kosteczkę. Wrzucamy do gotującego się bulionu. Liście szczawiu myjemy i szatkujemy na mniejsze kawałki ( na paski). Szczaw dodajemy do zupy i gotujemy aż ziemniaki będą miękkie ( około 10- 15 minut). Odrobinę zupy przelewamy chochlą do miseczki. Czekamy aż nieco ostygnie i dodajemy śmietanę i mieszamy . Tak przygotowaną śmietanę dodajemy do zupy w garnku cały czas mieszając.
  2. Boczek kroimy na małe paseczki i smażymy na rozgrzanej patelni teflonowej bez tłuszczu.
  3. Gotową zupę podajemy z ugotowanym jajkiem, pokrojonym na plasterki i z chrupiącym boczkiem.

 

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *