Zupa szparagowa z koperkiem

Tagi:

Dolny Śląsk słynie ze szparagów. W drodze do miasta mijam pola przykryte folią, wkrótce wyrosną pod nią piękne dolnośląskie szparagi, duma regionu. Na razie jednak sięgam po te holenderskie. Na nasze krajowe jeszcze za wcześnie, a wiosna obudziła we mnie apetyt na zupę szparagową.

Moja zupa szparagowa została przygotowana ze szparagów zielonych, wolę je od białych, moim zdaniem mają ciekawszy smak, a i nie trzeba ich obierać, co też niewątpliwie jest cenną zaletą. Wystarczy oderwać zdrewniałe końce (przełamując każdego szparaga z osobna – sam się ułamie w odpowiednim miejscu), umyć łodygi, pokroić i wrzucić do garnka (poza czubkami, które gotują się błyskawicznie – w osobnym rondelku).

Tym razem zupa z przyjemnym koperkowym aromatem – dzięki sporej ilości koperku, dodanego podczas gotowania i oczywiście wykorzystanego także do dekoracji zupy na talerzach.

Zupa szparagowa może być podana także w postaci kremu – wystarczy po ugotowaniu zblendować ją na krem. Główki szparagów dodajemy wówczas do zupy na talerzach, choć oczywiście możemy je zblendować, jeśli chcemy mieć na przykład zupę w wersji „do picia w drodze”.

Smacznego! I koniecznie, jeśli tylko będziecie mieli okazję, przygotujcie tę zupę z dolnośląskich szparagów.

Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.

Zupa szparagowa z koperkiem:

 • pęczek zielonych szparagów
 • 3-4 średnie ziemniaki
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • pęczek koperku
 • 0,7 l wywaru warzywnego lub drobiowego
 • 2 ząbki czosnku
 • sok z  cytryny do smaku
 • sól i pieprz do smaku
 • szczypta cukru
 • 1/4 szklanki słodkiej śmietanki
 • oliwa do smażenia

Przygotowanie:

 1. Pietruszkę i seler ścieramy na tarce, podduszamy na oliwie, pod koniec dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i połowę posiekanego koperku.
 2. Podlewamy podduszone warzywa wywarem, zagotowujemy, dodajemy obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Lekko solimy, gotujemy 10 minut.
 3. W tym czasie szparagi myjemy, odłamujemy zdrewniałe końce, odcinamy czubki i odkładamy je.
 4. Łodygi szparagów kroimy w kostkę, dodajemy do zupy, gotujemy 8 minut.
 5. W rondelku zagotowujemy niedużą ilość wody (0,5 l) ze szczyptą cukru, na wrzątek wrzucamy czubki szparagów, gotujemy minutę, odcedzamy i dodajemy do garnka z zupą, dodajemy pozostałą część koperku.
 6. Zupę zabielamy śmietaną.

Koperek zawitał także w tych zachwycających zupach!

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *