Zupa wiosenna z botwinką

Tagi: , ,

Wiosna za oknem, to i musi być zupa wiosenna z botwinką. Uwielbiam botwinkę, jednoznacznie kojarzy mi się z nadejściem wiosny i obfitością, jaką zapowiada. Botwinka z malutkimi buraczkami doda zupie jarzynowej z mrożonych warzyw prawdziwie wiosennego charakteru.

Moje dzieci uwielbiają barszcz, także ten z młodych buraczków, ale niestety coraz mniej pobłażliwie traktują w zupach listki i posiekane łodyżki. Ja właśnie za to kocham botwinkę, a moje dzieci nie mogą się doczekać, kiedy sklepowe buraczki zostaną pozbawione tej zieleniny. Żeby nie było marudzenia nad talerzem, najczęściej dodaję do botwinki jajko. Tym razem jednak dodałam do zupy kiełki.

Marzyły mi się kiełki buraków, niestety nie udało mi się ich kupić, a na wyhodowanie ich w domu nie było już czasu – botwinka kupiona, trzeba było działać natychmiast. Do swojego talerza dodałam kiełki rzodkiewki, dzieciom zupa wiosenna z botwinką najbardziej smakowała z ulubionymi kiełkami brokułów.

Składniki:

 • 0,7 l wody
 • 4-5 ziemniaków
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • biała część pora
 • pęczek lub dwa botwinki (dałam dwa małe)
 • 3 łyżki kwaśnej śmietany
 • sól (u mnie himalajska)
 • pieprz czarny do smaku
 • szczypta kwasku cytrynowego
 • cukier do smaku
 • kiełki rzodkiewki lub brokułów
 • opcjonalnie: łyżka koncentratu z buraków

Przygotowanie:

 1. Ziemniaki obieram, kroję w kostkę. Marchewkę, pietruszkę i seler ścieram na tarce o grubych oczkach. Por kroję w półtalarki, a potem lekko siekam.
 2. W rondlu o grubym dnie podsmażam por na średnio rozgrzanym oleju kilka minut, dodaję pokrojone w kostkę warzywa, po chwili podlewam całość wodą, zagotowuję i gotuję 15 minut.
 3. Botwinkę dokładnie myję, buraczki szoruję i kroję w kostkę, a listki i łodyżki siekam. Dodaję do zupy, doprawiam do smaku solą, dodaję łyżkę koncentratu z buraków i gotuję 5 minut.
 4. Zupę zabielam śmietaną, doprawiam do smaku pieprzem, szczyptą kwasku cytrynowego i cukru.
 5. Zupę podaję posypaną kiełkami.

wiosenna z botwinką bez kiełków

wiosenna z botwinką - przepis

zupa wiosenna z botwinką - jak zrobić?

Zupa wiosenna z botwinką - dodatki

wiosenna z botwinką - przepis

Wszystkim wielbicielom botwinki polecam:

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *