Zupa z buraków krem z tymiankiem i prażonym słonecznikiem

Tagi: ,

Buraczki to nie tylko barszcz (choć osobiście uwielbiam barszcze i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń). Buraczki to o wiele więcej, choćbyśmy pozostawali tylko w temacie zup. Bo buraczki to także botwinka, przeróżne zupy warzywne, A nade wszystko krem!
Kiedy po raz pierwszy zjadłam krem z buraków zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak rzadko jest gotowany. W domach, które znam, pojawia się zazwyczaj tradycyjny barszcz, a kremowa konsystencja zarezerwowana jest dla najczęściej dla zup z cukinią. Tymczasem kto nie gotuje, a zwłaszcza kto nie je kremów z buraków, ten traci!
Krem z buraków jest pyszny, aromatyczny, pachnący czosnkiem i …po prostu barszczem, tym który kochamy najbardziej. Krem z buraków można jednak podać zupełnie inaczej niż tradycyjny barszcz, na przykład z prażonymi nasionami. Świetnie pasowałby też kozi ser czy na przykład feta. Przygotowanie zupy to żadnej problem, zwłaszcza kiedy możemy na szybko pokroić warzywa, nie przejmując się nadawanym im nieregularnym kształtem. Zupa i tak zostanie zmiksowana, wszelkie niedociągnięcia znikną, a na talerzu pojawi się apetyczny krem podsypany ulubionymi dodatkami. Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.

Zupa z buraków krem:

 • 0,7 kg buraków
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • kawałek pora (biała i jasnozielona część)
 • 2 liście laurowe
 • 5 ziarenek ziela angielskiego
 • 2-3 ząbki czosnku
 • łyżka oliwy
 • 0,7 l wody
 • sól morska i pieprz czarny do smaku
 • ocet winny do smaku
 • szczypta cukru
 • 1/4 szklanki gęstej śmietany
 • 1/2 szklanki łuskanych ziaren słonecznika
 • kilka gałązek świeżego tymianku

Przygotowanie:

 1. Por kroimy w ćwierćtalarki, podduszamy w garnku na oliwie. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę lub posiekany czosnek.
 2. Warzywa obieramy, kroimy w kostkę. Przekładamy do garnka z podduszonym porem. Podlewamy 0,7 l wody, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe i szczyptę soli. Gotujemy do miękkości warzyw, ok. 15-20 minut.
 3. Usuwamy z garnka liście laurowe i ziele angielskie, miksujemy zupę na gładki krem. Doprawiamy solą, cukrem i octem winnym.
 4. Na suchej patelni prażymy słonecznik.
 5. Zupę podajemy z kleksem śmietany, posypujemy słonecznikiem i listkami świeżego tymianku.

Zobacz też

4 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *