Zupa z dyni z soczewicą i warzywami

Tagi: ,

Zupa z dyni z soczewicą i warzywami to pyszna alternatywa dla najbardziej popularnych zup z dyni serwowanych zazwyczaj w postaci kremów. Dodatek soczewicy sprawia, że zupa jest pożywna. Czerwona soczewica szybko się gotuje i nie wymaga wcześniejszego namaczania, a dzięki niej zupa z dyni z soczewicą i warzywami staje się nieocenionym, bogatym źródłem białka. Soczewicę warto więc dodawać do przeróżnych zup. Z dynią zaś smakuje wyśmienicie.

Zupa z dyni z soczewicą i warzywami:

 • 0,5 kg obranej i pokrojonej w plastry dyni
 • 15 dag czerwonej soczewicy
 • por (biała i jasnozielona część)
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • 0,7-1l wywaru warzywnego lub drobiowego
 • 2 ząbki czosnku
 • oliwa do smażenia
 • 2 szczypty suszonego lubczyku
 • sól morska
 • pieprz biały
 • kawałek suszonej kurkumy (lub szczypta sproszkowanej)
 • świeża zielenina do dekoracji.

Przygotowanie:

 1. Por kroimy wzdłuż, dokładnie myjemy rozdzielając liście. Następnie kroimy w ćwierćtalarki.
 2. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy por, chwilę dusimy.
 3. Dodajemy starte na tarce o dużych oczkach marchewkę, pietruszkę i seler, smażymy na wolnym ogniu ok. 10 minut. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i startą na tarce kurkumę. Doprawiamy solą.
 4. W garnku zagotowujemy o,5 l wywaru. Soczewicę dokładnie płuczemy i dodajemy do gotującego się wywaru. Zmniejszamy gaz, dodajemy podduszone warzywa, pokrojoną w kostkę dynię i suszony lubczyk. Gotujemy 10 minut.
 5. Zupę z dyni z soczewicą i warzywami podajemy udekorowaną świeżą zieleniną.

zupa z dyni z soczewicą   zupa dyniowa - przepis dyniowa z soczewicą i warzywami  zupa z soczewicą  zupa dyniowa - jak zrobić?

Kto z was lubi zupy doprawiane kurkumą? Polecamy też inne przepisy z tę aromatyczną przyprawą idealną na jesień:

10 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *