Zupa z fasolki szparagowej z makaronem

Tagi: , ,

Dziś na obiad zupa z fasolki szparagowej z makaronem. Późną wiosną, kiedy młode warzywa stopniowo rozmiarami zaczynają przypominać te zeszłoroczne, nastaje w polskich kuchniach sezon na wszelkiego rodzaju zupy jarzynowe. Można jeszcze chwilę poczekać, aż ceny młodych warzyw nieco spadną, ale na spektakularne obniżki nie ma co liczyć. Dlatego już dziś ugotowałam zupę z fasolki szparagowej.

O tej porze roku fasolka szparagowa jest wdzięczna do kulinarnej obróbki. Nie ma łyka, więc szybko się ją obiera i nie ma niespodzianek podczas jedzenia. Młoda fasolka szybko się gotuje, może trafić do garnka razem z pozostałymi warzywami, to ułatwia sprawę. I najważniejsza rzecz – młoda fasolka, podobnie jak wszystkie młode warzywa, jest pyszna! Żadna zupa jarzynowa nie smakuje tak pysznie, jak ta z młodych warzyw!

Zupa z fasolki szparagowej została przygotowana z dodatkiem makaronu. Ja wybrałam mini rurki w śmiesznych kolorach uzyskanych dzięki dodatkowi kolorowych warzyw. Makaron jest wdzięcznym dodatkiem do wielu zup, zazwyczaj bardzo lubianym przez dzieci. Może właśnie to on odwróci uwagę niejadków od mnóstwa (w ich mniemaniu niejadalnych) warzyw, których w każdej zupie jarzynowej jest pod dostatkiem?

Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje pysznej zupy.
W podanym przepisie jako bazę wykorzystałam rosół. Jeśli zamierzacie ugotować zupę na wywarze,

Zupa z fasolki szparagowej z makaronem:

 • 1 l wywaru (mięsnego lub warzywnego) lub rosołu
 • 20 dag fasolki szparagowej żółtej
 • garść ulubionego makaronu
 • 3-4 małe młode ziemniaki
 • 2 marchewki
 • sól do smaku
 • bukiet ziół (gałązka lubczyku, pietruszki, koperku)
 • łyżka świeżo posiekanego koperku
 • 1/4 szklanki słodkiej śmietanki
 • opcjonalnie: mała puszka groszku konserwowego lub gotowanego na parze

Przygotowanie:

 1. Warzywa myjemy, obieramy (ziemniaki można pozostawić bez obierania, a tylko dobrze wyszorować). Ziemniaki kroimy w kostkę, marchewkę w talarki. Fasolkę pozbawiamy końcówek, kroimy na mniejsze kawałki.
 2. W garnku zagotowujemy rosół, wrzucamy do garnka pokrojone warzywa. Dodajemy bukiet ziół, szczyptę soli, gotujemy 15 minut.
 3. Pod koniec gotowania dodajemy do gotującej się zupy makaron (na tyle minut przed końcem gotowania, ile wymaga ugotowanie makaronu). Tuż po zestawieniu zupy z kuchenki możemy dodać groszek.
 4. Zupę zabielamy śmietaną, posypujemy świeżym koperkiem.

1 komentarz

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *