Zupa z karpia ze śmietaną

Tagi: ,

Choć na polskich wigilijnych stołach króluje barszcz i zupa grzybowa, warto od czasu do czasu sięgnąć po przepisy na inne tradycyjne zupy wigilijne. Jedną z takich zup jest zupa z karpia. Do jej przygotowania jak najbardziej można wykorzystać rybie głowy i ogony, które zostają nam po sprawieniu karpi. Wywar rybny nabierze wówczas przyjemnego aromatu.

W moim domu zupę rybną przygotowuję z karpia milickiego, z którego Dolny Śląsk słynie nie bez powodu. Uważam, że nie tylko na zupę, ale na wszelkie wigilijne dania, karp powinien być jak najlepszej jakości. Tradycja hodowli karpi w naszym regionie sięga średniowiecza, a kto raz spróbuje karpia milickiego, nie będzie chciał innego i to nie tylko na wigilijnym stole. Pewnego dnia zabiorę Was do Doliny Baryczy, ale dziś pozostańmy w kuchni z zupą z karpia ze śmietaną.

Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.

Zupa z karpia ze śmietaną:

 • 2 głowy karpia
 • 4 dzwonka
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • por
 • cebula
 • 3 liście laurowe
 • 5 ziarenek ziela angielskiego
 • 1/3 szklanki śmietany
 • łyżka mąki
 • sok z połówki cytryny do smaku
 • sól i pieprz do smaku
 • łyżka mąki

Przygotowanie:

 1. Marchewkę, pietruszkę, seler obieramy, kroimy w mniejsze kawałki. Cebulę obieramy. Warzywa zalewamy 2l wody, dodajemy rybie głowy, liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na wolnym ogniu 40 minut.
 2. Do garnka z wywarem dodajemy dzwonka, dodajemy szczyptę soli i gotujemy kolejne 20 minut. Ostrożnie wyjmujemy głowy i dzwonka z zupy. Głowy wyrzucamy.
 3. Śmietanę łączymy z mąką, dodajemy do garnka z zupą, zagotowujemy cały czas mieszając.
 4. Dodajemy do garnka z zupą mięso oddzielone od skóry. Doprawiamy zupę sokiem z cytryny (dodając go stopniowo i próbując zupę).
 5. Zupę na talerzach dekorujemy natką pietruszki.

Zupa z karpia ze śmietaną - z głowy karpia

Zupa z karpia ze śmietaną z marchewką

Zupa z karpia ze śmietaną z natką pietruszki

Aromatyczna zupa z karpia ze śmietaną

wigilijna Zupa z karpia ze śmietaną

Zupa z karpia ze śmietaną na święta

Zupa z karpia ze śmietaną na aromatycznym wywarze

Ze śmietaną przygotujesz również:

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *