Zupa z młodej kapusty na żeberkach

Tagi: , ,

Wiosenna zupa z młodej kapusty na żeberkach smakuje zupełnie inaczej niż tradycyjny kapuśniak. Jest o wiele łagodniejsza, a delikatną słodycz kapusty przyjemnie przełamuje sok z cytryny. Zupę kapuścianą można przygotować w wersji bezmięsnej, ale ta przygotowana z podduszoną na maśle kapustą i na żeberkach ma niezwykle apetyczny aromat, który dodatkowo podkreśliłam dodając do garnka kostkę Bulionu na żeberkach Winiary. Dzięki pachnącemu pieczonymi żeberkami bulionowi zupa nabrała bardziej wyrazistego smaku i aromatu, a przecież do jej przygotowania wykorzystałam tylko 30 dag żeberek. Na zupę kapuścianą dobrze jest wybrać żeberka ekstra, a jeśli nawet zwykłe – to takie naprawdę ładne. Z dobrze ugotowanych łatwo oddzielimy mięso od kosteczek – a mięsna wkładka nie tylko wzbogaci smak zupy, ale także podniesie jej wartość odżywczą. Może nawet obejdzie się bez drugiego dania, co Wy na to?

Do zakwaszenia zupy wykorzystałam sok z cytryny, ale można przełamać jej smak dodając na przykład rabarbar. Jeśli nigdy nie próbowaliście w ten sposób zakwaszać zup, sprawdźcie przepis na zupę kapuścianą z rabarbarem.

Z podanej ilości składników przygotujecie 6-8 porcji zupy. Smacznego!

Zupa z młodej kapusty na żeberkach:

 • żeberka wieprzowe (paski lub trójkąt) 30 dag
 • pół główki młodej kapusty białej
 • 3-4 ziemniaki
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • Bulion na żeberkach Winiary – 1 kostka
 • kilka ziarenek ziela angielskiego
 • listek laurowy
 • pół pęczka koperku
 • szczypta soli i cukru do smaku
 • sok z cytryny do smaku
 • łyżka masła klarowanego

Przygotowanie:

 1. Żeberka płuczemy, zalewamy zimną wodą (ok. 1,5 l), dodajemy ziele angielskie, listek laurowy i ząbki czosnku w łupinkach. Gotujemy godzinę.
 2. Marchewkę, pietruszkę i seler ścieramy na tarce o dużych oczkach. Podduszamy na maśle z drobno pokrojoną cebulą.
 3. Kapustę szatkujemy, dodajemy do podduszonych warzyw razem ze szczyptą soli i cukru, dusimy chwilę, aż kapusta zmięknie.
 4. Ziemniaki obieramy w kostkę, dodajemy do wrzącego wywaru, dodajemy kapustę, kostkę bulionu na żeberkach, gałązkę koperku, a w razie konieczności dodajemy jeszcze trochę wody. Gotujemy do miękkości ziemniaków.
 5. Zupę delikatnie zakwaszamy sokiem z cytryny. Dodajemy świeżo posiekany koperek.
 6. Mięso oddzielamy od kosteczek, dodajemy do garna z zupą lub bezpośrednio na talerze.

Żeberka wieprzowe przydadzą Ci się również w tych przepisach:

3 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *