Zupa z rzodkiewki białej

Tagi: , ,

Ostatnio ugotowałam pyszną wiosenną zupę z rzodkiewką. Idąc za ciosem, postanowiłam ugotować jeszcze rzodkiewkową zupę. Tym razem była to zupa z rzodkiewki białej, a właściwie z rzodkwi, zresztą sami widzicie, że całkiem spora to rzodkiew i zupełnie nie wypada nazywać ją rzodkiewką.

Do tej pory białą rzodkiew wykorzystywałam przede wszystkim do surówek i była to zazwyczaj podłużna biała rzodkiew przypominająca wyrośniętą pietruszkę. Ale do zupy kupiłam piękne rzodkiewkowe kule. Ta odmiana białej rzodkiewki jest dużo bardziej łagodna niż jej podłużna kuzynka, dlatego wybrałam właśnie ją, z myślą o dzieciach, które nie za bardzo przepadają za tym, jak coś je szczypie 🙂

Kremowa zupa z rzodkiewki ma aksamitną konsystencję, którą uwielbiam. Grzanki do zupy zrobiłam z kilku kromek czerstwego żytniego pieczywa wymieszanego z oliwą i bazylią, a potem podsmażonego na patelni. Uwielbiam grzanki w momencie, gdy już nasiąkają aromatyczną zupą, ale jeszcze są chrupiące. A Wy?

Składniki:

 • 0,5 kg białej rzodkwi (u mnie kule) bez listków
 • 2 ząbki czosnku
 • 3 ziemniaki
 • 0,7 l wywaru warzywnego
 • kawałek pora (biała część)
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • sól morska
 • pieprz czarny ziarnisty
 • łyżka świeżych ziół (u mnie szczypiorek i pietruszka
 • szklanka grzanek ziołowych
 • opcjonalnie: suszone pomidory z czosnkiem w płatkach

Przygotowanie:

 1. Rzodkiew dokładnie myję, odcinam i wyrzucam końce, ścieram na tarce o grubych oczkach.
 2. Ziemniaki kroję na talarki, por w półtalarki.
 3. Warzywa wrzucam do głębszego rondla na średnio rozgrzaną oliwę, zmniejszam moc płyty i podduszam około 10 minut pod przykryciem.
 4. Podlewam warzywa bulionem, dodaję 2 obrane ząbki czosnku, gotuję 20 minut.
 5. Zestawiam garnek z płyty, miksuję zupę z rzodkiewki blenderem na gładką masę, doprawiam solą morską i świeżo mielonym pieprzem.
 6. Zupę z rzodkiewki podaję z grzankami, ze świeżymi ziołami i płatkami suszonych pomidorów z czosnkiem.

zupa z rzodkwi

zupa z rzodkiewki

zupa z rzodkwi białej

Jeśli spodobała Wam się zupa z rzodkiewki, polecam Wam także:

zupę wiosenną z rzodkiewką

zupę z liści rzodkiewki

Smacznego!

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *