Zupa ziemniaczana na żeberkach z kabanosem i pietuszkowym pistou

Tagi:

Gęste i pożywne dania, takie jak zupa ziemniaczana na żeberkach z dodatkiem kabanosa i pietruszkowym pistou, deszczową i zimną jesienią są niezastąpione. Aromatyczny pietruszkowy sos pobudza wszystkie zmysły, a zupa ziemniaczana przyjemnie rozgrzewa do ostatniej łyżki.

Zupa ziemniaczana z pietruszkowym pistou:

 • 0,3 kg żeberek wieprzowych extra
 • 4 ziemniaki
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • opakowanie kartoflanki Zupa rodzinna Winiary
 • pół szklanki gęstej śmietany
 • szczypta suszonego lubczyku
 • listek laurowy
 • 2 ziarenka ziela angielskiego
 • 3 ząbki czosnku (2 w łupince)
 • pęczek zielonej pietruszki (tylko listki)
 • ok. 60 ml oliwy z oliwek (ilość orientacyjna, zależy od ilości zielonej pietruszki)
 • szczypta soli morskiej
 • swojski kabanos

Przygotowanie:

 1. Żeberka dokładnie płuczemy, zalewamy ok. 1,5 l zimnej wody, zagotowujemy. Odszumowujemy. Dodajemy listek laurowy, ziele angielskie, dwa ząbki czosnku w łupinkach. Gotujemy ok. 1,5 godziny.
 2. Wyciągamy z wywaru żeberka i czosnek.
 3. Ziemniaki obieramy, marchewkę, pietruszkę, seler obieramy, ścieramy na tarce o dużych oczkach. Dodajemy warzywa do wywaru, dodajemy szczyptę suszonego lubczyku, gotujemy 10 minut.
 4. Zawartość opakowania kartoflanki rozprowadzamy w 0,5 l zimnej wody, dodajemy do garnka z zupą, gotujemy 5 minut od czasu do czasu mieszając.
 5. Zestawiamy zupę ziemniaczaną z kuchenki. Śmietanę hartujemy, dodajemy do garnka, mieszamy.
 6. Do pojemnika, w którym będziemy miksować sos pistou, wrzucamy listki natki pietruszki, dodajemy szczyptę soli, obrany i pokrojony w plasterki czosnek. Dolewamy odrobinę oliwy z oliwek, miksujemy. Dolewamy ponownie odrobinę oliwy i znów mieszamy – postępujemy tak do czasu, aż sos nabierze odpowiedniej konsystencji (powinien być bardzo gęsty).
 7. Zupę ziemniaczaną podajemy ze zrumienionymi na suchej patelni plasterkami kabanosa i pietruszkowym sosem pistou.

zupa ziemniaczana

zupa ziemniaczana na żeberkach

zupa z ziemniaków

ziemniaczana z kabanosem

zupa rozgrzewająca

 

Zobacz także inne przepisy z dodatkiem sosów, takich ja pesto i pistou:

Zobacz też

2 Comments

 • Andrzej napisał(a):

  Wszystko wygląda pięknie ale czemu jako składnik jest gotowa kartoflanka?? Chciałbym znać skład tej kartoflanki winiary. Nie dałoby się opisać składniki zamiast wrzucać gotowca? Uwielbiam gotować i takie rzeczy w przepisach mnie zniechęcają skutecznie. Wolę sam przyprawić niż rzucać gotowe proszki. Ale za to przepisy na krupnik pierwsza klasa:).

  • Agata napisał(a):

   Zupę oczywiście można przygotować od podstaw, jednak nie wszyscy czytelnicy naszego bloga dysponują umiejętnościami (a także czasem), by gotować w ten sposób. Dlatego serwujemy przeróżne przepisy, aby każdy znalazł na naszym blogu coś dla siebie. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *