Zupy w dietach

Tagi:

Choć pierwszym skojarzeniem z dietą jest odchudzanie, dieta tak naprawdę jest pojęciem o wiele szerszym i nie powinno się o niej mówić tylko w kontekście dążenia do utraty wagi. Czym zatem jest dieta? Dieta to po prostu sposób odżywiania się. Śmiało możemy więc powiedzieć, że każdy z nas jest na diecie (i moglibyśmy to zrobić nawet konsumując tabliczkę czekolady, gdyby tylko wypadło mówić z pełnymi ustami).

A jaka powinna być nasza dieta?

Na pewno racjonalna, czyli po prostu zdrowa, odpowiednio zbilansowana. Niezależnie od tego, czy się odchudzamy, czy chcemy przytyć, czy rezygnujemy z produktów pochodzenia zwierzęcego, czy też zwyczajnie mamy różnorodne preferencje smakowe – powinniśmy odżywiać się zdrowo.

zupy w dietach

Jakie znaczenie mają zupy w dietach?

Zupy w dietach - czy warto?

I moim zdaniem w racjonalnej diecie ważny jest też umiar. I to nie tylko umiar w jedzeniu, bo obżarstwo niczemu dobremu nie służy, ale umiar w ogóle, także w naszym nastawieniu do zdrowego odżywiania. Nie chodzi bowiem o to, żeby odmawiać sobie wszystkiego, co nie do końca jest zdrowe, ale sięgać po niektóre kuszące smakołyki na tyle rzadko, żeby ich wpływ na naszą dietę, a co za tym idzie – na nasz organizm, był nieistotny.

Racjonalna dieta

Odżywać się zdrowo, czyli jak? Zasady racjonalnego odżywiania się są proste:

– jemy regularnie 5-6 posiłków dziennie, bez przejadania się

– jemy różnorodnie

– sięgamy jak najczęściej po jak najmniej przetworzone produkty

– zjadamy dużo różnorodnych warzyw i owoców, najlepiej sezonowych

– ograniczamy spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych

– przyjmujemy odpowiednią ilość płynów (ok. 2,5 l, włączając w to także wodę zawartą w warzywach i owocach, zupach itp.)

Od razu widać, że taka racjonalna dieta to świetne miejsce dla zupy.

Zupy w dietach

Zupy w dietach - jak gotować?

Zupy w dietach świetnie wpisują się w racjonalny sposób odżywiania. Dlaczego?

– dostarczają wielu składników odżywczych
Nawet w jednej porcji zupy możemy znaleźć wszystko, czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania – ważny jest też fakt, że krótko gotowane warzywa są lepiej trawione niż surowe, dzięki czemu witaminy i minerały są lepiej przyswajalne

– stanowią doskonałe źródło błonnika

– nawadniają organizm

Jaka dieta, taka zupa

Zup nie powinno zabraknąć w żadnej racjonalnej diecie, począwszy od diet niskokalorycznych, poprzez diety wegetariańskie i wegańskie, po różnego rodzaju lecznicze diety eliminacyjne. Zupy mają nawet swoje miejsce w diecie witariańskiej, czyli tzw. surowej.

Dlaczego zupy wpisują się w każdą dietę? Bo są różnorodne i dają nam ogromne pole do popisu. Mogą być z różnego rodzaju mięsem lub przygotowane bez niego, a mimo to bogate w łatwo przyswajalne białko zwierzęce (jak zupa ziołowa z jajkiem przepiórczym) lub białko pochodzenia roślinnego (jak zupa z czerwonej soczewicy z passatą pomidorową). Mogą być lekką przekąską (jak zielona zupa z jarmużem) lub stanowić jednodaniowy obiad (tak jak zupa-potrawka z indyka). Możemy od nich zaczynać obiad (na pierwsze danie nadaje się na przykład krem z selera naciowego) lub kończyć dzień. Zjadać je na dzień dobry (na przykład owsiankę z pomarańczą i szafranem), rozgrzewać się nimi (choćby kremem pomidorowym na pieczonych warzywach), chłodzić (na przykład chłodnikiem z buraczków z malinami i kwiatami jadalnymi). Mogą być z ryżem, makaronem lub kaszą – i to jaką! Jaglaną, jęczmienną, manną, bulgur – jaką tylko chcecie.

Zupy dają nam naprawdę wiele możliwości. Jeśli dodam do tego jeszcze, że są pyszne i większość z nich gotuje się sama, bez naszego większego udziału, to już chyba będzie jasne i oczywiste, że zupy po prostu warto jeść codziennie. A jeśli ktoś naprawdę, mimo wszystko nie znajdzie czasu na codzienne gotowanie zup, może gotować raz na dwa dni lub nawet rzadziej, bo zupę z powodzeniem można zamrozić.

Zatem do gotowania, moi Drodzy!

Przepisy na zupy w dietach

Przepisy na zupy w dietach

Zobacz też

5 Comments

 • karolla napisał(a):

  pieknie i smacznie wygladaja 🙂 jednak w odchudznaiu nalezy pamietac o tym ze sama dieta bez cwiczen nic nie pomoze :/ dlatego chodze na siownie 3 rayz w tygodniu i dodatkowo wspomagam metabolizm suplementem be slim 3

  • Agata napisał(a):

   Racja, zdrowe odżywianie się powinno być częścią składową zdrowego trybu życia, tak jak i aktywność fizyczna, ważna nie tylko przy odchudzaniu. Pozdrawiam 🙂

  • Izabela napisał(a):

   Dieta to 70 % sukcesu, ruch to 30%

   • Katarzyna napisał(a):

    Ja odchudziłam się szybko i nie głodując na samej diecie, bez ćwiczeń. Ta wspaniała dieta to dieta optymalna. Polecam.

    • Agata napisał(a):

     Niestety nie jestem dietetykiem, więc trudno mi polecać jakiekolwiek diety odchudzające. Moim zdaniem warto rozważyć nie tylko utratę zbędnych kilogramów, ale także aspekt zdrowotny. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *